ענת, בחורה בת 32 הגיעה לקליניקה עם סוגיה שביקשה לפתור: כאבים בברך שמאל המונעים ממנה פעילות אירובית, ריקוד ומפריעים לה בתפקוד היום יומי. הכאבים החלו כתוצאה מתאונת דרכים. ענת הגיעה אחרי שעברה אין ספור פגישות עם רופאים אורטופדים שלא מצאו את מקור הבעיה, מה שגרם לה לחשוב שהכאב מייצג דבר גדול יותר.

 

במהלך התשאול הבנו שהתאונה "הקפיצה" את הטראומה האמיתית בחייה: חוסר נוכחות רגשית של ההורים מאז נולדה. ענת מספרת כי הרגישה שכילדה היתה צריכה להתאמץ כדי לקבל את תשומת הלב של ההורים. ברמה החומרית קיבלה את המענה אך ברמה הרגשית חוותה דחייה. עוד היא מספרת שכל יציאה של אמה מהבית הייתה חוויה טראומטית בשבילה: בכל יציאה היא קבלה חרדת נטישה. האם לא נתנה מענה לצורך של ענת ולא ניחמה אותה בצעירותה ותחושה של חוסר הלכה והתעצמה.

 

במהלך הטיפול דרך הרפואה היפנית עלה הקשר בין הברך לטראומת הילדות. הברך מייצגת ברפואה זו את הקשר בין האדמה אלינו, תחושת הביטחון והיציבות. כאשר תחושה זו איננה או חסרה סביר שנרגיש זאת ברמת כאב בברך.

 

במהלך הטיפול התחברתי בצורה אינטואיטיבית לכאב וכאשר ענת הבינה את הקשר בין הכאב לטראומה הראשונית אפשר היה לטפל הן בעזרת שיחה והן בעזרת מגע מרפא ובהמשך בעזרת הזן שיאצו לשיקום הברך עצמה.

 

לאחר מספר טיפולים כאשר ענת הרגישה מספיק חזקה ובטוחה בקשר עם ההורים יכלה לנסוע לבקר אותם בסוף שבוע. עוד היא מדווחת כי קשרים קיימים וחדשים קיבלו משמעות עמוקה יותר. היא הבינה את הקשר הרגשי לכאב הפיזי ויצרה שינויים בין אישיים משמעותיים. ענת מדווחת גם שהכאב בברכיים פחתו. היא עשתה מעבר בין ניתוק רגשי לחיבוק פנימי.

 

יושי - מטפל בכיר ומורה זן שיאצו

ענת - הריקוד שבין הברך לרגש